Ostaš je stolová hora v Broumovské vrchovině, ležící nedaleko města Police nad Metují. Vrcholová partie Ostaše je od r. 1956 Národní přírodní rezervací, taktéž Kočičí skály, jež byly ve stejném roce vyhlášeny přírodní památkou. Jméno Ostaš je odvozeno od svatého Eustacha (Ostacha), patrona myslivců a lovců. V dávných dobách představovala hora Ostaš útočiště pro polické obyvatelstvo, které se zde ukrývalo ve skalách během válek. Tyto časy připomínají i názvy některých skalních útvarů – např. Zrádce nebo Sluj českých bratří. Území Ostaše zpřístupňuje okružní turistická stezka: nachází se tu dvě menší skalní města – Horní labyrint a Dolní labyrint s Kočičím hradem.
Stezka prochází i značnou část skalního okraje vrcholové plošiny s řadou upravených a jedinečných vyhlídek na Krkonoše, Broumovské stěny a Javoří hory. Hora je lemována strmými skalními útvary o výšce až 40 metrů, dosahuje výšky 700 m. n.m. a velikosti plošiny 500 x 400 metrů. Dolní labyrint je oproti Hornímu labyrintu o 100 metrů níže. Sluj českých bratří je 30 metrů dlouhá puklina.
Skalní oblast Ostaše je oblíbeným místem horolezců – na Pískovcové věže vede přes 500 výstupových cest různé obtížnosti. První horolezecký výstup byl podniknut na věž Cikánka v Horním labyrintu r. 1939. Skalní lezení lze provozovat pouze ve vyznačených oblastech a za určitých pravidel. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko apeluje na horolezce, aby dodržovali podmínky udělené výjimky, a to zejména zákaz vstupu mimo oblasti povolené k lezení.
Téměř celá hora je zalesněna hospodářskými smrčinami. Pole se nacházejí jen v nejnižších partiích svahů, pouze v jihovýchodní části zasahují výše a přecházejí v louky. Hora Ostaš se nachází v povodí řeky Metuje, která protéká pod jejím západním svahem. Modrá turistická značka vedoucí do České Metuje prochází jižním svahem kolem studánky Samaritánka. V horní části odlesněné plochy se nachází osada Ostaš, místní část Police nad Metují, s několika typickými chalupami, restaurací a kempem.
Zdroj: www.broumovsko.cz